Koulutus

Oikeustieteen ylioppilas, Helsingin yliopisto, arvioitu valmistuminen OTM-tutkintoon kevät 2018

Tekniikan ylioppilas, Aalto yliopisto, tuotantotalouden koulutusohjelma

Ylioppilas, Helsingin Suomalainen Yhteiskoulu, 2012

Työkokemus

Kokoomuksen Nuorten Liitto, puheenjohtaja 1/2016-

Suomen Vuokranantajat, neuvontalakimies 1/2014-12/2014, vaikuttamistyön asiantuntija 1/2015-12/2015

Suomen Lukiolaisten Liitto, puheenjohtaja 1/2013-12/2013

HVS tennis, projektityöntekijä kilpailunjärjestämistehtävissä 9/2007-11/2014

Haagan Uimahalli, uimavalvoja, 12/2009-5/2012

Poliittiset ja kunnalliset luottamustehtävät

Helsingin kaupunki, opetuslautakunnan jäsen 2015-

Kansallinen Kokoomus, puoluehallituksen jäsen, 2016-

Kokoomuksen Nuorten Liitto, puheenjohtaja 2016-

Helsingin Kokoomus, piirihallituksen jäsen 2015

Helsingin Kokoomuksen Nuoret, puheenjohtaja 2015

Eduskuntavaalit 2015, kansanedustajaehdokas Helsingin vaalipiirissä (1455 ääntä)

Valtion Nuorisoasiain neuvottelukunta, jäsen 2013-, varapuheenjohtaja 2016-

Evankelis-luterilainen kirkko, Kirkon valtakunnallisen kasvatuksen ja perheasioiden neuvottelukunnan jäsen 2016-

Valtion Etnisten suhteiden neuvottelukunta, varajäsen 2015-

Luottamustehtävät yrityksissä ja järjestöissä

Suomen Partiolaiset – Finlands Scouter, hallituksen jäsen 2015-

Partiolippukunta Huipunvaltaajat, johtajatehtäviä 2007-2014

Asunto-osakeyhtiö Malminkoti, hallituksen jäsen 2016-

Suomen Nuorisoyhteistyö – Allianssi, hallituksen jäsen 2015-2016

Eurooppalainen Suomi, hallituksen jäsen 2013-2014

Nuorten Helsinki – NuHe ,varapuheenjohtaja 2010-

Ylioppilaslehden kustannus Oy, hallituksen puheenjohtaja 2015-

Aalto-yliopiston ylioppilaskunta, edustajiston jäsen ja tuotantotalouden opiskelijoiden edustajistoryhmän puheenjohtaja 2014-

Suomen Lukiolaissäätiö, hallituksen jäsen 2012-2014, hallituksen puheenjohtaja 2013

Suomen Lukiolaisten Liitto, puheenjohtaja 2013, liittohallituksen jäsen 2012

Helsingin Suomalainen Yhteiskoulu, oppilaskunnan puheenjohtaja/varapuheenjohtaja sekä koulun johtokunnan jäsen 2007-2011

Kielitaito

Suomi Äidinkieli

Venäjä Erinomainen (äidinkielitasoinen)

Englanti Kiitettävä

Saksa Hyvä

Ruotsi Hyvä

Syntymäaika ja -paikka

24.3.1993, Helsinki